top of page

Daha yeşil bir 50!

The Culinary Institute of America (CIA) ve Oslo merkezli EAT, bu yıl itibariyle “Plant Forward Global 50” listesini yayımlamaya başladı. “Vejeteryan” olarak tanımlanmaktan kaçınan, bunun yerine “bitkisel-ağırlıklı” sıfatı etrafında bir tanım geliştiren liste, dünyanın dört bir yanında bitkisel-ağırlıklı yemekleri yaratıcılıkla buluşturan şeflerin ve restoranların toplamını sunuyor.

CIA ve EAT, listeyi her yıl güncellemeyi ve daha bilinir / görünür kılmayı ve bu yolla “bitkisel-ağırlıklı” menülere odaklanma potansiyeli taşıyan restoran ve şeflere ilham olmayı hedefliyor.

Listenin en önemli özelliklerden biri, uzun yıllardır yemek dünyasını domine eden “hayvansal-ağırlıklı” omnivor “The World’s Best 50 Restaurants”ın yanına bir alternatif olarak yerleşmeye aday olması. Bunu başarıp başaramayacağını görmek için biraz zamana ihtiyaç var.

Plant-Forward 50’yi haberleştiren Washington Post’a görüş bildiren CIA başkanı Greg Drescher, bilinen restoran ve şef değerlendirme listelerinin genellikle göz kamaştırıcı tekniklere odaklandığını ama bu tekniklerle birlikte kullanılan içeriğe bakıldığında çoğu kez hayvansal-ağırlıklı protein ve pahada ağır malzemenin görüldüğünün altını çiziyor. Oysa mevsiminde sebzeler ve diğer bitkisel içerikle hazırlanan yemekler de, artık şeflerin imzasını gururla taşıyan ve meşhur olmaya namzet lezzetler olarak karşımızda. Drescher’a göre Plant-Forward 50 ise, iyi yemek yemeyi seven ve güzel sofraların sunduğu zevkin peşinden giden lezzet düşkünleri için, sağlık ve sürdürülebilirliğin de oyunun içinde olduğu bir sistem öneriyor.

“Tüm dünyadan bitkisel ağırlıklı seçenekleri –hepsi kendine has üsluplarla– öne çıkaran ve değişim için ilham veren, mutlaka bilinmesi gereken 50 şef ve restoran”ın arasında İstanbul’dan da iki şef (dolayısıyla iki restoran) var: Kantin İstanbul’la Şemsa Denizsel ve Mikla’yla Mehmet Gürs.

Plant Forward Global 50 web sitesini ziyaret ederseniz ayrıca listedeki şeflerin sürpriz tarifleriyle de karşılaşabilirsiniz.

FEATURED POST
RECENT POSTS
ARCHIVE
SEARCH BY TAGS
FOLLOW US
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square
bottom of page